Nejlevnější dřevostavby nemusejí nutně být ty nejmenší

Pokud se rozhodujete pro stavbu svého budoucího domu, ale zároveň také přemýšlíte, jak co nejvíce ušetřit, možná vás překvapí fakt, že tvrzení: čím je menší stavba, tím menší budou náklady, nemusí být tak úplně pravda. Tento článek vám tak může ušetřit spoustu času, energie a objasní, proč tomu tak vlastně je.

Vtip je v užitné ploše

Chystáte se stavět dům, ale jste toho názoru, že každá ušetřená koruna dobrá? I v případech, že nemáte na svůj budoucí domov žádné přehnané nároky, možná přijde vhod se zamyslet nad tím, co přesně od bydlení očekáváte a zda pro vás příliš malý dům nakonec nebude ta nejvíce nevýhodná možnost. Ačkoliv bude u menšího domu na finální faktuře nakonec opticky svítit menší cifra, po přepočtu ceny u domu na užitnou plochu či zastavěný objem zjistíte, že cena za metr čtvereční u domu o rozloze 50 m2 je stejná nebo dokonce menší, než u domu o rozloze 150 m2.

Ptáte se, proč tomu tak je? U větší stavby se snadněji rozloží celkové náklady spojené s výstavbou a dodavatelé materiálu tak mohou nabídnout při odběru většího objemu i výhodnější cenu. Příliš ušetřit se nedá ani na stavebních pracích, protože stejně jako u větších domů, i u těch menších je potřeba nemalé množství techniky a lidské energie. Často se zapomíná také např. na základovou desku nebo na další terénní úpravy či zpevněné plochy, což jsou položky, které také vyžadují nemalou počáteční investici. Už pouze z těchto důvodů nemohou být nejmenší stavby ty nejlevnější. Nehledě na to, že čím je stavba menší, tím větší poměr z její ceny tvoří ty nejdražší místnosti v domě – např. koupelny.

Druhým bodem, který vysvětluje, proč nemusí být malé dřevostavby nutně tím nejvíce ekonomickým řešením je i skutečnost, že čím menší dům je, tím náročnější je jeho návrh. A čím náročnější je jeho návrh, tím více je potřeba jej promyslet. Cena takového návrhu tak zákonitě roste. Detailů, na které je při navrhování potřeba myslet má totiž prakticky stejné množství, jako u rozlehlejších domů, jen s tím rozdílem, že u těch malých je tyto detaily nutno promyslet dvakrát tolik. Nesprávné rozmístění místností či zásuvek totiž může člověku udělat z bydlení peklo.

Kdy má malá dřevostavba význam?

Jedním z motivů pro stavbu malé dřevostavby může být např. minimalistické smýšlení jejích obyvatel. Může se jednat třeba o dům o užitné ploše 25 m2, který bude splňovat požadavky na bydlení pro jednoho až dva obyvatele. I přesto zde však musí být kuchyň, koupelna, jídelna, ložnice a obývací prostor. Pokud jste však minimalista, budete pravděpodobně chtít, aby vaše věci a vybavení co nejdéle vydržely nebo měly nějakou přidanou hodnotu. Taková přidaná hodnota může být třeba v kvalitě. A co je kvalitní, to je obvykle i dražší.

Nutno podotknout, že ačkoliv si řada lidí myslí, že dřevostavba je tím ideálním řešením, pokud právě hledají levné bydlení, které lze pořídit prakticky za cenu byt, nelze tento názor generalizovat. Ani statistiky totiž nevykazují větší levnost dřevostaveb oproti ostatním zděným domům. Pokud totiž chcete levný nebo řekněme dostupnější dům, prakticky nezáleží na tom, z čeho bude ve finále postavený.

Jak se tedy rozhodnout?

A jaké je vlastně to nejvýhodnější řešení? Ukázalo se, že nejlevněji vychází dřevostavby, jejichž užitná plocha je okolo 100 m2. Nejčastěji se jedná o domy na patro, u kterých je dosaženo dobrého poměru užitného prostoru vůči ploše obvodových konstrukcí. Co se týče bungalovů, nejvýhodnější se ukázaly být při rozloze v rozmezí 60-80 m2. Pokud vám však stačí užitná plocha o rozměru bytu, pak vychází nejlépe bungalovy o velikosti 70 m2.