Nejlevnější dřevostavby nejsou ty nejmenší, a které tedy?

Hledáte mezi nabídkami ty nejlevnější dřevostavby? Myslíte si, že čím menší stavba bude, tím bude i levnější? Pokud si myslíte, že ano, tak Vám tento článek ušetří spoustu času a životní energie. Rovnítko mezi nejlevnější a nejmenší dřevostavbou platí pouze v určitých případech a někdy neplatí vůbec. Tyto případy si postupně rozkryjeme.
Ekonomie výstavby dřevostaveb a život v malých domech jsou témata, která mě dlouhodobě fascinují a o která bych se s vámi chtěl v tomto článku podělit. Motivoval mě k tomu příspěvek architekta Vlado Hrivňáka, který vypíchl zajímavé zkušenosti se stavbou low-cost domů a na které bych chtěl navázat.


Čím menší dřevostavby, tím jsou dražší

Myšlenka o malém a levném domě popírá všechna pravidla ekonomiky výstavby. U menšího domu bude nakonec pravděpodobně svítit nižší cifra, ale pokud si přepočítáte cenu domu na užitnou plochu nebo zastavěný objem, tak nemůžou vycházet menší stavby levněji.
U větší stavby se snadněji rozpouští celkové náklady spojené s výstavbou, větším objemem materiálů mohou dodavatelé získat lepší ceny a celková práce a starosti okolo domu o velikosti 50 m2jsou úplně stejné jako u domu o velikosti 150 m2.
Už pouze z hlediska tohoto principu, nemohou být nejmenší dřevostavby ty nejlevnější. Nehledě na to, že čím se stavba menší, tím větší poměr z její ceny tvoří ty nejdražší místnosti v domě – například koupelny.


Mikro dům nemůže být levný

Pojďme vzít situaci z druhého konce. Představte si dům o užitné ploše 25m2, který bude splňovat požadavky na bydlení pro jednoho až dva obyvatele. Musí zde být koupelna, kuchyň, jídelna, ložnice a obývací prostor. Pokud se člověk rozhodne žít v tak neobvykle malém prostoru, musí vědět, proč se k tomu rozhodl. Jeho primární motiv nemůže být pouze v tom, že malý dům je přece ten nejlevnější!


Minimalismus = kvalita, kterou člověk skutečně potřebuje

Jedním z motivů pro stavbu malé dřevostavby může být minimalistický směr jejích obyvatel. Ten nespočívá v na prvním pohled zdánlivém sebemrskačství obyvatel, kteří se tísní na malém prostoru. Jde hlavně o přemýšlení nad tím, co člověk skutečně potřebuje a čím se obklopuje.
Když máte méně věcí, budete chtít, aby tyto věci déle vydržely nebo aby pro vás měly nějakou přidanou hodnotu. Tyto věci mohou mít svou přidanou hodnotu v kvalitě materiálu = vydrží déle, mohou být lépe vymyšlené a lépe funkční nebo budou splňovat oboje.


Čím je dům menší, tím náročnější je jeho návrh

Jak je známo, tak myšlení bolí. Čím je dům menší, tím je třeba jej více promyslet. Tím pádem jeho cena zákonitě roste. Detailů k vyřešení má stejně jako velký dům, jen je všechno potřeba všechno lépe promyslet. Za toto je třeba také zaplatit a je tu tedy další důvod k tomu, proč nemohou být nejmenší dřevostavby ty nejlevnější.
Nejlevnější dřevostavby mají průměrnou velikost


Pokud tedy souhlasíte s myšlenkou, že nejlevnější dřevostavby nebudou být ty nejmenší. Které domy tedy stojí nejméně?
Když se podíváte na nabídky jednotlivých firem, tak vám vyjde, že nejlevněji vychází dřevostavby okolo užitné plochy 100 m2. Většinou jsou to domy na patro, kde výrobci dosáhli dobrého poměru užitného prostoru vůči ploše obvodových konstrukcí. Dřevostavby bungalovy vychází dobře v rozmezí 60-80 m2. V případě, že vám stačí užitná plocha bytu, vychází v konečné sumě typové bungalovy okolo velikosti 70 m2 nejlevněji.
Alternativou ke klasickým stavbám jsou mobilní domy, které mají na první pohled zajímavé ceny, záleží však co od takového domu očekáváte.

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/nejlevnejsi-drevostavby

Zdroj: Dřevostavby online

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.